Podwieszanie półki na stałe

Podwieszanie półki na stałe

Kiedy już ustalisz, jakie będzie obciążenie półki, wybierz deski o odpowiedniej szerokości i grubości, oraz wystarczająco wytrzymałe podpórki i wkręty.

Do mocowania półek na stałe najlepiej nadają się metalowe kątowniki. Jeśli półką jest niewielka, a ściana równa, najpierw należy przykręcić kątownik do półki. Jeśli ściana jest nierówna albo półka bardzo długa, łatwiej ci będzie zamocować kątownik na ścianie, a dopiero potem powiesić półkę. Jeśli półka ma być bardzo obciążona, użyj prętów wpuszczanych.

Ustal położenie obu kątowników za pomocą poziomnicy. Wywierć w ścianie dwa otwory dla pierwszego kątownika, a następnie podwieś go, wprowadź wkręty i    zamocuj. Powtórz te czynności dla drugiego kątownika. Następnie połóż na podporach półkę, dociśnij do ściany, wycentruj i przykręć do jednego z kątowników.

Upewnij się, że półka wisi prosto, po czym przykręć ją do drugiego kątownika.

Mocowanie kątowników na ścianie
Trzymaj półkę przy ścianie, ustawiwszy na górze poziomnicę. Kiedy ustalisz odpowiednią wysokość i poziom, zaznacz ułożenie obu kątowników ołówkiem.

MOCOWANIE PÓŁEK WE WNĘKACH
Półki wpuszczane w ścianę mogą być mocowane na drewnianych podpórkach poprzecznych, profilowanych szynach metalowych bądź wspornikach trójkątnych, które montujemy w ścianie, tak jak kątowniki metalowe. Jeśli jednak ściany są    bardzo nierówne, można zamontować po bokach dwie belki konstrukcyjne i przykręcić półki do nich.  Przytnij trzy listwy do odpowiedniej długości, jedną na długość tylnej ścianki wnęki, dwie na ścianki boczne (obie nieco krótsze niż szerokość półki).    Wywierć w listwach otwory rozmieszczając je co 45 cm, następnie wywierć tak samo rozstawione otwory w ścianie. Załóż kołki rozporowe i zamocuj wkrętami listwy. Połóż półkę na listwach. Nie trzeba będzie jej dodatkowo mocować.