Budowa schodów betonowych cz.1

Budowa schodów betonowych

Schody piwniczne na zewnątrz domu lub schody wspornikowe wewnątrz domu są wykonywane z betonu. Deskowanie i betonowanie takich schodów we własnym zakresie wymaga od majsterkowicza szczególnych umiejętności. Możemy przystąpić do tego tylko wtedy, gdy mamy już jakieś doświadczenie budowlane. Poniższe wprowadzenie zawiera tylko ogólne wskazówki, ponieważ schody każdego domu mają inny wygląd, są inaczej zbudowane i mają inne wymiary. O sposobie ich budowania można rozstrzygnąć tylko na placu budowy. Fachowiec może być bardzo pomocny w projektowaniu i przy budowie schodów. Zewnętrzne schody piwniczne z reguły odeskowuje się na gruncie, co oznacza, że nie ma potrzeby budowania podstawy deskowania. Deskowanie schodów wspornikowych wymaga bardzo stabilnej konstrukcji nośnej, która przy układaniu świeżego betonu musi ewentualnie przyjąć ciężar kilku ton.

Deskowanie schodów
Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy sporządzić rysunek, z którego odczytujemy dokładne wymiary schodów. Rozpoczynamy od ustalenia wysokości, na którą ma się wchodzić schodami, następnie tę wysokość dzielimy na pojedyncze stopnie o jednakowej wysokości.
Wysokość pojedynczego stopnia powinna wynosić 16-19 cm. Należy przestrzegać, aby suma 2 wysokości i 1 szerokości stopnia zawarła się w granicach 2 h + 1 s = 61 do 64 cm. Należy zachować te wymiary, aby schody były wygodne w użyciu. Ustalając wymiary, liczone od podłogi w stanie surowym, trzeba uwzględnić grubość jastrychu i płytek, które mają być ułożone na podłodze, jak i też grubość okładziny z płytek